Pomocí batiky zdobily látky různé národy již více než před 2000 lety. Zbytky plátna zdobené batikou našli v egyptských hrobkách již v 5. století. Vykopávky v Číně odhalili, že výrazná batika se tam dělala v 7. století. Některé důkazy naznačují, že batika pochází právě z Číny. Batikování zde vzniklo v 1. nebo 2.století před naším letopočtem. Asijci barvily své oděvy různými barvami pomocí přírodních látek, získávaných z částí květin a stromů. Starověké vzorky batiky se našly iv Japonsku a Indii, kde se batikované hlavně bavlna a hedvábí.Batikování se do světa později rozšířilo hlavně obchodními cestami.
Někdy v 12. a 13. století se batika dostala do Indonésie, kde se ujala a později zdokonalila. Zejména na ostrově Jáva se zdokonalila do umělecké podoby.Významnou inovací zde bylo vynalezení batikovací dýmky – pera se zásobníkem na horký vosk, které umožnilo vytvářet rafinovanější vzory. V 17. století Holanďané kolonizovali Jávu a přinesli odtud batiku do Evropy, kterou se snažili masově vyrábět začátkem 19. století. V současnosti je vidět vliv batiky všude, od módních přehlídek až po oddělení s ložním prádlem v obchodním domě.
Zajímavost:
Restaurace v katalánském městě Troboda přišla nedávno se zajímavým nápadem, který představuje v krizí zmítané zemi řešení problému chudoby a nezaměstnanosti v jednom. Svým zákazníkům, kteří si nemohou dovolit zaplatit za jídlo, nabízí možnost si svůj teplý oběd nebo večeři odpracovat.
Please, adblock close and refresh page!