Jak založit firmu

Jak založit firmu

Poměrně často, a nejen Česku, se hovoří o kvalitě podnikatelského prostředí. Ne že by nebylo důležité, jaké zákony upravují vstup a výstup z trhu, jak a které činnosti jsou regulovány, jak se podnikatel domůže svých práv, ale ani špičkové podmínky pro podnikání nestačí.

Příběhy nejúspěšnějších jsou často jako pohádky – chudý chlapec nebo dívka páchali dobro, dělali samé užitečné věci, které jiní lidé potřebovali nebo chtěli, a firma jim rostla, obchody se znásobovala a peněz měli jako plev. Žádný z příběhů úspěšných nezačíná penězi, ale nápadem a vlastním podnikáním. Jak na to? Systematicky a s odvahou. Podnikání je totiž umění, ve kterém je třeba rozhodovat správně již od začátku při jeho zakládání. Nejprve se si ale musíme ujasnit základní pojmy.

Základní pojmy

Co je to fyzická a právnická osoba?

Fyzická osoba (FO)  je člověk (občan), který svým narozením získává způsobilost mít práva a povinnosti. Tato způsobilost zanikne u občana smrtí. Způsobilost k právním úkonům získává člověk zletilostí. Tedy je jednotlivec, člověk který je právně způsobilý, tedy může být v právním vztahu.
Právnická osoba (PO) je organizace vytvořená za jistým účelem, např.. podnik, nadace. Má vlastní právní subjektivitu (schopnost vystupovat jako subjekt a nikoli jako objekt práva, tedy schopnost být nositelem práv a povinností). Právnické osoby – obchodní společnosti, státní podniky, banky – mohou vytvářet organizační složky, jedná za ně statutární orgán, rozhoduje o nich dozorčí rada. Jednoduše – v větším podnikání musíte být právnická osoba. Dále je tu OSVČ ( Osoba samostatně výdělečně činná). Mezi OSVČ patří například samostatně výdělečný umělec, soudní znalec a podobně. U OSVČ se živnosti dělí na volné, vázané. Ať už jste FO, PO nebo OSVČ máte svá práva a povinnost. Nyní když už máme vybráno, zvolíme si právní formu podnikání.

Co je to právní forma podnikání?

Právní forma podnikání je způsob, jímž legislativa upravuje formální postavení podnikatele. Výběr právní formy je důležitý zejména při pohledu do budoucnosti. Zárodky budoucích starostí mohou vzniknout právě při přijímání tohoto rozhodnutí. Mohou se vyskytnout situace, jejichž řešení ovlivňuje právě právní forma podnikání – neshody mezi společníky, neschopnost splácet své závazky, ručení za závazky společnosti a pod.

Právní formy podnikání lze rozdělit na dvě skupiny. Podnikatel může působit jako fyzická či právnická osoba. Toto je rozhodující kritérium pro výběr právní formy. Právní forma může mít podobu podniku jednotlivce (fyzická osoba) nebo obchodní společnosti (vos, ks, sro, a.s). Kromě těchto druhů existují i ​​specifické právní formy jakými jsou státní podnik nebo družstvo.

Vyřešme nejprve otázku, s čím do podnikání vkročit. Živnost nebo s. r. o nebo jiné? Jednodušší a levnější je založit živnost. Založení společnosti s ručením omezeným je složitější a také dražší. Navíc při založení s. r. o potřebujete mít základní kapitál v hodnotě minimálně 200 000 Kč  (Před zápisem do OR musí být u každého peněžitého vkladu splaceno 30%. Celková hodnota splacených vkladů (peněžitých i nepeněžitých) musí činit alespoň 100 000 Kč), při živnosti ne. Založení společnosti je možné jednou nebo více fyzickými osobami (společnost může mít nejvíce 50 společníků), nebo jednou či více právnickými osobami. Případně kombinací fyzických a právnických osob. Minimální vklad každého společníka musí činit 20 000 Kč.

Jednou z výhod s.r.o. je, že jako společník za své závazky ručíte ve výši svého nesplaceného vkladu, ne svým osobním majetkem, přičemž jako živnostník ručíte za závazky firmy celým svým osobním majetkem. Zjednodušeně řečeno, pokud máte s. r o., tak v případě problémů máte oddělen svůj soukromý majetek od majetku firemního a můžete přijít maximálně o to, co patří firmě. Nedotkne se to vašeho osobního majetku. Jako živnostník tímto způsobem svůj osobní majetek chráněný nemáte.

Úplné informace naleznete zde a zde

Zajímavosti o podnikání:

William Wrigley jr. (zakladatel celosvětové firmy Wrigley Orbit) měl skvělý nápad jak konečně rozpumpovat své podnikání. Nejednou stála firma na
2012-12 micropacks grouppokraji bankrotu. Metoda ochutnávek zdarma je jednoduchá, primitivní a funguje. I vy jste si svou první kávu, pivo, víno, cigaretu apod. většinou
sami nekoupili. Někdo vám je dal zdarma. Pokud vám to zachutná, potom už přijdete s penězi.Toho Wrigley využil. Zaplatil nejkrásnějším dívkám v Americe, aby chodili po městě a zdarma rozdávali 2 balíčky žvýkaček. Byl to geniální tah, protože zanedlouho už žvýkaly celé spojené státy a dodnes má jeho společnost na trhu velký monopol.
 

 

Share This
function wps_trend($atts){ extract( shortcode_atts( array( 'w' => '500', // width 'h' => '330', // height 'q' => '', // query 'geo' => 'US', // geolocation ), $atts ) ); //format input $h=(int)$h; $w=(int)$w; $q=esc_attr($q); $geo=esc_attr($geo); ob_start(); ?>